Ruhun hissetmediği güzellik tam güzel olmadığı gibi ruhuna varılmayan güzellikte tam güzellik değildir. Manasız lafız ne kadar abesse, manayı anlamayıp lafza meftun olmak da o kadar abes…

 Güzelliğin ruhu

Güzelliğin ne güzel çeşitleri, ne revnaktar renkleri, ne değişik şekilleri, ne başka halleri var. Farklı kabiliyetler, farklı cihazatlar, farklı algılarla bakılsa da güzellik hiç değişmiyor; güzel hep güzel.

Gözün gördüğü, gönlün hissettiği, aklın algıladığı, kulağın duyduğu, dilin tattığı, duygunun duyduğu güzellikler farklı fakat güzel; sabit ve daimi; değişken olan onun tazelenen halleri ve renkleri, bedende sabit olan ruh gibi.

Dış âlemde gördüğümüz güzelliklerin de bir ruhu var, o ruhu bulmadıkça da hakiki güzelliği bulmak mümkün değil.

“Nasıl ceset ruha dayanır, ayakta durur, hayatlanır ve lafız manaya bakar, ona göre nurlanır ve suret hakikate istinat eder, ondan kıymet alır. Aynen öyle de, bu maddi ve cismani olan âlem-i şehadet dahi bir cesettir, bir lafızdır, bir surettir; âlem-i gaybın perdesi arkasındaki esma-i ilahiyeye dayanır, hayatlanır, istinat eder, can alır, ona bakar, güzelleşir.” (Dördüncü Şua)

Güzele ne güzel, ne derin bir bakış; kâinatın ruhu ile kendi ruhunu buluşturmak ve aynı güzelliğe bakmak; esma-i ilahiyenin tecellilerine müşahede, cilvelerine şahitlik etme. Aynanın değişmesi sabit olanı değiştirmediği gibi güzeli daha şaşalı, daha revnaktar, daha geniş gösterir. Onun için olsa gerek hadsiz güzelliği fark etmek için insan hudutsuz kabiliyetle donatılmış.

Gözle kulak birbirinden ne kadar farklı olsa da birinin güzel dediğini diğeri itiraz etmiyor, keza akıl, dil, duygular da öyle.

“Kalb, ruh vesair zahiri ve batıni duyguların istihsan ettikleri ve güzel hissettikleri güzellikler, onların ihtilafı gibi muhteliftir. Cemil-i Zülcelâl’ın nihayet derecede güzel olan esma-i hünsasının güzellikleri dahi ayrı ayrı olduğundan, mevcudatta bulunan hüsünler ayrı ayrı düşmüş.” (Dördüncü Şua)

Seyredilen güzelliklerin kaynağını erişildiğinde, güzel hakiki veçhiyle anlaşıldığı gibi neden bu kadar çeşitli olduğunu da kavranır ve her şeyin güzelden geldiği ve yine güzele döndüğü görülür. Güzel olmayan güzeli görmemek, ondan daha kötüsü görmemek için gözünü yummak. Uyurgezerler de gördüğü manzara karşısında ne güzel der geçer, ne güzel yaratılmış demez. Yaratılma fiilini gördüğünde diğer bütün isim ve sıfatlat bir bir ardı ardına sıralanır, ona şehadet arkasında gizlenmiş gayb güzelliğine eriştirir ki hakiki güzellik odur.

Yaşanan hadiseler de bu güzel pencereden bakıldığında kerih gördüğümüz nice hadisenin, hoşumuza gitmeyen nice işin altında güzel hikmetlerin yattığını, esmanın hüsna tecellisini görürüz. Başkaca hayat nasıl güzel olur, umut nasıl devşirilir, şevk nasıl elde edilir? 

Ruhun hissetmediği güzellik tam güzel olmadığı gibi ruhuna varılmayan güzellikte tam güzellik değildir. Manasız lafız ne kadar abesse, manayı anlamayıp lafza meftun olmak da o kadar abes.

Kâinatta tecelli eden güzelliği akıl, göz, gönül, kulak vesair zahiri ve batini duygular tasdik ediyorsa öyleyse ortada bir güzellik var; o güzelin ruhu olan esma-i hüsnayı görmemek de bütün zıtlıkla aynı derecede çirkinlik.

Gözünüz ve gönlünüzün esma-i hüsna güzelliği ile dolması ve doyması duasıyla… 

Hüseyin Eren

Reklamlar

10 Yanıt

  1. Ruhun hissetmediği güzellik tam güzel olmadığı gibi ruhuna varılmayan güzellik de tam güzellik değildir. Manasız lafız ne kadar abesse, mânâyı anlamayıp lafza meftun olmak da o kadar abes. Amin…Amin… Allah razı olsun oğulcan.Rabbim herzaman adını güzelliklerle birlikte eylesin inşallah.selam ve dua ile

  2. oy benim bidenemm güzel insan; bugünde, yıllar sonra da, dünyanın neresinde olursan ol senin için dua eden biri olacak. Evet "güzel insan", "insan gibi insan" sen hiçbir zaman değişme olurmu. sen gönüllerimizde taht kurmuş güzel abican,sen bizlere güzellikler sunan,dünyanın en iyi örneğisin,güzellik mi işte abicanım,bidenemmm..iyiki burdasın iyiki varsın ..Allah,ıma hep şükür ediyorumki senin gibi bir abicanım var.selam ve dua ile..

  3. güzel kardeşim ALLAH razı olsun senden cok şeyler ögreniyorum….. daima dualarımdasın RABBİME emanet ol…

  4. Hayat güzeldir…yalnız başına da olsan..yüz yaşında da olsan…Hayat güzeldir…güzellikleri görebilecek bir ruh taşıyorsan… Ruhun güzelliği, bedenin güzelliği kadar kolaylıkla görülmez. Aristoteles

  5. Saçlarına aklar düşmüş bu ne hal Yüzlerin buruşmuş vay anam vaay Anladınmı şimdi beni ey garip zeval Bu güzellik daim kalırmı sandın Aldandın sevdigim sende aldandın Yazık ettin bu güzelim ömrüne Bülbül uçmuş karga konmuş gülüne ……severiken ta ölümüne Anlamadın beni hep hiçe saydın Felegin oyununa çar çabuk kandın ..Çok güzel paylaşımlar,emeğinize sağlık Ahmet kardeşim..selam ve sevgilerimle..

  6. Gül Efendimiz Buyuruyor ki !"İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de (gerçek anlamda) iman etmiş olamazsınız." S.A.V.AŞKINA.A.E.O.İNŞ

  7. Geçenlerde karşılaştık suyla. Bir bardaktaydı. Suskundu. Çok uğraştım konuşturamadım. Ben tam giderken \’\’ Dur ! \’\’ dedi su. Durdum! \’\’ Okyanus yürekli dostlar bulmadan sakın konuşma! Taşıyamazlar, Kaldıramazlar Senin Yükünü arttırır, Canını yakarlar, Utandırırlar….\’\’ dedi.Çevremizde hep Ahmet Ak kardeşim gibi \’okyanus yürekli\’ dostlarımızın olması dileğiyle…Hayırlı Cumalar…selam ve sevgilerimle..

  8. Maddeden yalıtıldığında ruh asıl yurduna dönüyor, yani kendini yitirmiyor, aksine buluyor.İçi zengin olan dışını süsleme ihtiyacı duymaz.*************Anlayın bizim de güzelliğimizi Kelimeyi çatlatan güzelliğimizi / c. zarifoğluRabbim, eşyada ESMÂ seyri nasip eylesin .Allah razı olsun.Dua vesselam.

  9. Onun için olsa gerek hadsiz güzelliği fark etmek için insan hudutsuz kabiliyetle donatılmış.Rabbim bu kabiliyetleri inkişaf ettirsin inşaallah.gayb güzelliğini ruhlarımıza duyursun.çok teşekkürler dua ile…

  10. Yaka paça götürüyorlar bizi… Çocukluğumuzu,gençliğimizi…Bilsen ki her an bir zelzele… Duysan ki ne velvele…Sen iyisi mi ellerini alıştır vedaya…Ve duaya… Her derde devaya…ALİ HAKKOYMAZ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s