Çalışan İnsanın Namaz Bereketi…

Çalışan İnsanın Namaz Bereketi

Namaz kılmaya yanaşmayan insanların bir başka bahanesi:

“Beni namazdan alıkoyan ve usandıran öyle gereksiz şeyler değil. Ben aile geçindiriyorum. Çalışmak zorundayım, namaz kılmaya zaman bulamıyorum”

Önce şu misale bakalım:

On milyonluk bir gündelikle bir işte çalışıyorsun. Bir adam gelse, sana dese ki: “Gel on dakika şurayı kaz, bir milyar değerinde bir pırlanta bulacaksın.”

Sen ona, “Yok gelmem. Çünkü on milyonluk gündeliğimden kesilecek, gelirim azalacak” desen, ne kadar akılsızca hareket ettiğini anlarsın.

Bu misalde olduğu gibi, sen şu bahçede geçimin için çalışıyorsun. Eğer namaz kılmazsan, bütün çalışman sadece dünyaya ait kalır. Bu bereketsiz bir çalışma demektir…

Eğer işe ara verip de dinlenme zamanını ruhunun rahatını, kalbinin teneffüsünü sağlayacak olan namaza ayırırsan iki kat kâr edersin.

Kârlardan birincisi:

Bu bahçeden elde ettiğin çiçekli olsun, meyveli olsun her bitkinin ve her ağacın yaptığı teşbih ve zikirlerden sen de bir pay alırsın. Çünkü o bitkiler kendi dilleriyle Yaratıcılarını zikrediyorlar, Onu teşbih ediyorlar.

Kârlardan ikincisi:
Bu bahçeden çıkan ürünlerden kim yerse yesin—Hayvan olsun, insan olsun, inek olsun, sinek olsun, müşteri olsun, hırsız olsun—bütün bu yenilenler senin için bir sadaka yerine geçer. Onların yediği kadar sevap alırsın.

(Risale-i Nur Külliyatı yirmi birinci söz’den)
Mehmet Paksu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s