Kalbin Gözyaşları…

Kalbin Gözyaşları…
Gözyaşları; dertlerimizi, sıkıntılarımızı, öz­le­mimizi, kalb ağrılarımızı bazen de mutluluk­larımızı anlatmaya kelimeler yetmediğinde ru­humuzun tercümanı olur. Haykırmak isteyip de sesimizi çıkaramadığımız zamanlarda imdadımıza koşarlar. Bazen bir gönül yarasıdır sebep, bazense küçük bir mutluluk… Bazen bir dostun, bazense giden sevgilinin arkasından akar yaşlar.

Ağlamak,…

Hak rahmetinin gözlerde damlalanmasıdır. Ağlamak, sözlerle anlatılmayanı, gözlerle anlatmaktır. Ağlamak hissetmektir. Hissedebilmektir. Ağlamak kalbi damlalara dökmektir.

Gözyaşları bazen düşman gibi görünür insana, oysa öyle değillerdir; bazen bu dünyada tek dostumuz tek dermanımız onlar olur. İnsan anlatamadıklarını gözyaşlarıyla mânâlandırır. Gözyaşlarının ardına gizlenir. Ağlarken dokunulmazlaşıyor sanki insan. Gözyaşları koruyor sanki insanı bütün kötülüklerden…

Belki bu dünyada insanın içinde yanan ateşleri söndürebilen tek şeydir ağlamak. O kocaman ateşe karşı bir damla gözyaşı… Hayatın sana getirdiklerine karşı bir damla gözyaşı… Acımasızca bırakıp giden taşlaşmış kalblere karşı bir damla gözyaşı… En acısı da insanın sessizce tek başına döktüğü gözyaşlarıdır bence.

Efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem): “Ağlamayan gözlerden Allah’a sığınırım.” buyurmuştur. Öyleyse duygularını yitirmiş, katılaşmış bunca insan içinde, ağlayabilmek bir ayrıcalık, ağlayabilmek bir inceliktir. Eğer hâlâ omzunu ıslatabileceğiniz bir dostunuz, ağladığında kendinizi kollarında bulduğunuz, size sımsıkı sarılan destek olan bir aileniz varsa, ağlamak gerçekten güzeldir.

Nur Hayat Özdemir

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s